Koronavirus SARS-CoV-2
Na tem mestu so zbrana vsa navodila, napotki in standardni operativni postopki za delo operativnih gasilcev na intervencijah gasilske enote PGD Ptuj.
Navodila za člane gasilske enote PGD Ptuj
Če ste se zadrževali na območjih z izbruhom koronavirusa oziroma ste bili v stiku z nekom, ki prihaja s takšnega območja, in ste zboleli (kašelj, vročina, težko dihanje), prosimo, da v primeru intervencije ostanete doma.
- Ob vsaki intervenciji si morajo člani takoj po prihodu v garažne prostore z razkužilom dezinficirati roke in nadeti kirurško masko, ki jo nosijo ves čas trajanja intervencije do odhoda domov. Razkužilo in kirurške maske se nahajajo pri vhodnih vratih v garažne prostore in v vseh vozilih. Osebne odpadke (na primer uporabljene robčke, kirurške maske in rokavice iz lateksa) ter odpadke od čiščenja prostorov (na primer krpe za enkratno uporabo) odložimo v plastično vrečo za odpadke in jo, ko je polna, tesno zavežemo. To vrečo nato namestimo v drugo plastično vrečo za odpadke in tudi to tesno zavežemo ter jo ločeno hranimo vsaj 72 ur, preden jo odložimo v zunanji zabojnik za mešane komunalne odpadke (preostanek odpadkov).
- Do nadaljnjega se ukinja moštvo v pripravljenosti. Ko polna vozila izvozijo, preostanek gasilcev odide domov.
- Prepovedano je vsakršno nepotrebno vstopanje in zadrževanje v prostorih gasilskega doma, v garažne prostore v primeru intervencije pa lahko vstopajo samo polnoletni člani, brez veteranov in rizičnih skupin.
- V primeru uporabe izolirnih dihalnih aparatov na intervenciji, vsak nosilec dihalnega aparata nosi svojo masko pri sebi, do vrnitve v gasilski dom. Uporabljene maske in pljučnega avtomata več ne dajemo nazaj v tekstilno torbico, ampak se vse skupaj odloži v plastično vrečo in bo ustrezno dezinficirano s strani serviserjev IDA. Tekstilne torbice za maske se naj odložijo ločeno od vreče z uporabljenimi maskami in pljučnimi avtomati. Ne pozabite na rezervno kirurško masko, ki jo boste nadeli po snemanju maske dihalnega aparata!
- Gasilec pripravnik lahko na intervencijo izvozi v vseh gasilskih vozilih, razen v HTV-1 (še vedno pa mora dati prednost operativnim gasilcem). Na intervencijo na katero izvaža v skladu s standardnimi izvozi več vozil velja, da ta izvažajo v dvojicah, v praksi pa to pomeni, da prvo vozilo čaka drugega in obe vozili izvozita s predpisano posadko. Razlika je samo pri prometnih nesrečah, kjer HTV-1 izvozi naprej, drugo vozilo pa čaka tretjega. Pri požarih izvažamo v gasilskem vlaku, pri manjšem obsegu pa po prej določenem vrstnem redu.
V kolikor je to mogoče, se na intervencijah ne zadržujte v skupinah in vzdržujte priporočeno varnostno razdaljo 1,5m!
Splošna navodila urejeno
- NAVODILA ZA IZVAJANJE INTERVENTNIH NALOG OB RAZGLAŠENI EPIDEMIJI KORONAVIRUSA
- PRIPOROČILA ZA PREPREČEVANJE PRENOSA OKUŽBE Z NOVIM KORONAVIRUSOM (SARS-CoV-2) ZA GASILCE IN OSTALE PRIPADNIKE SIL ZA ZAŠČITO REŠEVANJE IN POMOČ urejeno
- POSTOPKOVNIK O RAZKUŽEVANJU OBJEKTOV V JAVNEM SEKTORJU ZARADI COVID-19 novo
Pravilna uporaba zaščitne osebne varovalne opreme
- PRAVILNA UPORABA MASKE, NASVETI ZA UMIVANJE ROK, HIGIENA KAŠLJA
- PROTOKOL OBLAČENJA ZAŠČITNE OPREME
- PROTOKOL SLAČENJA ZAŠČITNE OPREME
- NAVODILO ZA UPORABO CELOOBRAZNIH MASK S FILTROM
- PROTOKOL NAMEŠČANJA/SNEMANJA CELOOBRAZNE MASKE S FILTROM
- HIGIENA ROK ZDRAVSTVENIH DELAVCEV
Dekontaminacija prostorov in opreme novo
Kot enoti GEŠP nam je za potrebe izvajanja dekontaminacije v javnih ustanovah bila dodeljena oprema za dekontaminacijo in razkužila.Potrebe po dekontaminaciji javnih ustanov se naslovijo na občinske štabe CZ, ti pa jih posredujejo na regijske štabe CZ oziroma izpostave URSZR. Regijski štabi CZ oziroma izpostave URSZR izdelajo prioritetno listo in napotijo enote GEŠP preko pristojnega ReCO.
V zasebnih ustanovah enote GEŠP dekontaminacije ne izvajajo! Zasebniki naj dekontaminacijo naročijo pri ponudnikih na trgu.
- SMERNICA ZA UKREPANJE GEŠP NA INTERVENCIJAH OB PRISOTNOSTI KORONA VIRUSA
- NAVODILA ZA ČIŠČENJE IN RAZKUŽEVANJE PROSTOROV IZVEN ZDRAVSTVENIH USTANOV, V KATERIH SE JE ZADRŽEVAL BOLNIK S POTRJENO OKUŽBO S SARS-COV-2
- NAVODILA ZA UPORABO – ECOCID S
- VARNOSTNI LIST – ECOCID S
- IZRAČUN POTREBNE KOLIČINE – ECOCID S
- DEKONTAMINACIJA – ODGOVOR KRKE – ECOCID S
- IZJAVA O NEŠKODLJIVOSTI ZA OKOLJE – ECOCID S
- PROTOKOL UPORABE – VIROCID
- VARNOSTNI LIST – VIROCID
- VARNOSTNI LIST – VARIKINA
- DRŽAVNI NAČRT ZAŠČITE IN REŠEVANJA OB POJAVU EPIDEMIJE OZIROMA PANDEMIJE NALEZLJIVE BOLEZNI PRI LJUDEH
- VODIKOV PEROKSID – DOPIS URADA RS ZA KEMIKALIJE novo
Dekontaminacija s hladnimi zamegljevalniki novo
Za potrebe dekontaminacije prostorov in opreme imamo v uporabi dve napravi: mobilna naprava Arrow Hero in ročna naprava Vector Fog.- SMERNICA ZA DEKONTAMINACIJO S HLADNIMI ZAMEGLJEVALNIKI novo
- OPOZORILNI NAPIS IN TABELA ZA IZRAČUN VOLUMNA/POVRŠINE PROSTORA novo
Videovsebine:
- Postopek nameščanja OVO
- Postopek slačenja OVO
- Postopek nameščanja OVO z intervencijsko obleko
- Postopek slačenja OVO z intervencijsko obleko
- Postopek nameščanja celoobrazne maske s filtrom
- Postopek snemanja celoobrazne maske s filtrom
- Pristop k poškodovani in potencialno okuženi osebi ob tehničnem reševanju
- Pristop k poškodovani in potencialno okuženi osebi ob življenjsko ogroženem stanju
- Postopek dezinfekcije in slačenja intervencijske obleke
- Dezinfekcija prostorov
Navodila in predpisane ukrepe je potrebno dosledno upoštevati, saj lahko samo tako zagotovimo varno in uspešno delo še naprej.
V primeru da imate kakršnakoli vprašanja, se obrnite na poveljnika Tadeja Korošaka(031 417 864, tadej.korosak@pgd-ptuj.si).
Ostanite zdravi in na pomoč!
Upravni odbor PGD Ptuj